Bez kategorii

Leczenie napadów paniki

Celem leczenia napadów paniki jest po pierwsze przerwanie napadu lęku. Z drugiej strony też chodzi o zapobieżenie kolejnym napadom. Terapię napadów paniki realizuje klinika psychiatryczna. W terapii wykorzystuje się zarówno farmakoterapię jak i psychoterapię. Można te dwie metody kuracji stosować jednocześnie.

Farmakoterapia


Aby przerwać atak paniki, psychiatra przepisze lek z grupy benzodjazepin. W tej rodzinie medykamentów znajdują się:
• Alprazolam
• Clonazepam
• Clozarepat
• Bromazepam.

Skuteczność tych leków jest bardzo wysoka. Przerywają napad lęku w ciągu 30 minut od podania. Niestety mają też dużą wadę, są silnie uzależniające. Stosowanie leku powoduje wzrost tolerancji na lek, więc aby uzyskać efekt, trzeba zwiększać jego dawkę. Dlatego też klinika psychiatryczna zaleca podawanie tych leków tylko doraźnie albo krótkotrwale, do kilku tygodni od napadu paniki. Szczegóły na
https://psychiatra-sochaczew.pl/ .

Zapobieganie napadom lęków


Do zapobiegania kolejnym atakom paniki można także stosować środki farmakologiczne. W tym jednak przypadku stosuje się inne leki niż te, które podaje się w celu przerwania ataku. Do zapobieżenia atakom paniki stuteczne są leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI. Jak podreśla psycholog, te leki działają skutecznie, ale mają też skutki uboczne. Jednym z nich jest niepokój na początku terapii. Do innych należą nudności, bóle głowy, obniżony poziom energii.

Psychoterapia na napady lęku


Kliniki psychiatryczne wykorzystują psychoterapię do leczenia napadów lęku po to, aby zmodyfikować automatyczne myślenie pacjenta, szczególnie chodzi o niwelowanie myśli katastroficznych. Taka terapia to proces długotrwały, ale przynosi dobre i trwałe efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.